ІСТОРІЯ НАРОДНОГО ВОКАЛЬНОГО ГУРТУ «КРИЛА»

Кременчуцький льотний коледж ХНУВС завжди був багатим на талановитих людей. Впродовж багатьох років плідно працювала та розвивала вміння здобувачів освіти велика когорта творчих працівників. Серед них Джежелай Тетяна Олександрівна. Завдяки їй в закладі почала активно розвиватися вокальна діяльність.

У 2020 році в коледж прийшла працювати Тетяна Григорівна Булат. Одразу ж  організувала колектив, який взяв претензійну на високий політ назву – «Крила». Перший концерт готувався менше 2-х тижнів.

Саме з 2020 року почалася активна творча діяльність вокального гурту «Крила» під керівництвом Т. Булат. Паралельно концертній діяльності в коледжі, гурт опрацьовує вміння конкурсного направлення. Першим кроком до серйозних виступів став фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва «Пісенні крила Чураївни», присвячений дню народження української співачки, нашої землячки – Раїси Кириченко. Отримавши схвальні коментарі від журі, керівниця з великим завзяттям стала до роботи над репертуаром.

Творча робота кипіла. Не завадив їй навіть карантин і відсутність багатьох учасників в коледжі. Онлайн-навчання зменшило кількість учасників, але збільшило репертуар на багато творів. Різнопланові: веселі, патріотичні, сумні, воєнні… Кожна пісня у виконанні колективу торкалася серця слухачів.

Після першого, вкрай важкого карантину, творчість оживає і починає грати новими барвами. Та недовго. Військові агресивні дії росії проти України, здавалося б, забрали всяку можливість далі працювати учасникам колективу та їхній керівниці. Але «Крила» продовжували займатися. Під обстрілами, знаходячись в бомбосховищах; під час сирен… У колективу було облаштоване спеціальне місце для репетицій в бомбосховищі. Взимку, тепло вдягнені, учасники йшли на репетиції, розучували новий матеріал, відшліфовували вміння. 

Після стількох років занять колектив зазвучав. Чисте і красиве трьох та чотирьох голосне звучання запевняло кожного слухача у важливості того, над чим працює керівниця і колектив. Всеукраїнські, міжнародні, міські, обласні та регіональні конкурси. Постійна участь у таких проєктах давала можливість рости не тільки рівню чистоти гармонічного звучання, а ще й рівню культури виконання і поведінки учасників.

У 2022 році, саме в період активної фази російсько-української війни, керівниця подала документи на надання гурту «Крила» звання «народний». Неймовірне навантаження, робота з колективом 24/7, активна підготовка (не дивлячись на війну) давали їй упевненість в тому, що гурт готовий отримати це звання.

Грудень 2022 року. Комісія у складі директора обласного будинку народної творчості Соколова Дмитра Олександровича, його заступниці Олени Мунхунівни та ще декількох фахівців вокального та хореографічного мистецтва, виїхала до Кременчуцького льотного коледжу. Але повномасштабна сирена повернула їх додому, до Полтави. 

22 грудня 2022 року Кременчуцький льотний коледж Харківського національного університету внутрішніх справ гостинно приймав комісію працівників культури з Полтавщини та Кременчука.

Годинний концерт у залі льотного коледжу, без світла, без апаратури і мікрофонів, лише з колонкою на акумуляторах (озвучення через телефон) довів, що талановитим потрібен тільки глядач. У захваті від рівня вокально-естетичної культури, від чистоти звучання колективу, журі присвоює «Крилам» звання «народний». Про це свідчить «Посвідчення» Департаменту культури і туризму Полтавської обласної військової адміністрації та наказ департаменту № 95. 

Народний вокальний гурт «Крила» - єдиний народний колектив в системі освіти МВС, чим дуже пишається заклад.

В арсеналі перемог колективу – Гран –прі та 1 місця Міжнародних та Всеукраїнських конкурсів-фестивалів мистецтв. Загальна кількість – понад 35! 

Сьогодні народний вокальний гурт «Крила» - бажаний гість на всіх міських заходах. Бібліотеки, художня галерея, читальні зали, малий і великий зали Міського палацу культури, заклади культури – то творчі майданчики для реалізації вокального потенціалу гурту «Крила».

Робота продовжується.

Народний вокальний гурт “Крила”, керівник Тетяна Булат

Тетяна БУЛАТ, українська співачка композиторка, авторка-виконавиця власних пісень та талановита співачка, неодноразова переможниця міжнародних, всеукраїнських конкурсів мистецтва, конкурсів авторської пісні, серед яких «Акорди душі», «Я хочу жити в Україні»,  та ін.

Булат Т.Г створила і відродила 3 народних колективи: народний фольклорно-етнографічний ансамбль «Славутяни», народний хоровий колектив «Журавлина», народний вокальний ансамбль «Роси» та є хормейстером і солісткою народного ансамблю «Обрій». Т.Булат - письменниця; режисерка-постановниця; сценаристка; спілчанка, секретар Творчої спілки журналістів Кременчуччини НСЖУ.

Завдяки плідній праці Булат Т. з ансамблем «Славутяни», були відроджені старовинні місцеві звичаї та обряди. Цю культурну спадщину Булат передає молоді. За роки роботи ансамбль «Славутяни», яким вона керувала 16 років, 15 разів ставав переможцем обласних оглядів-конкурсів, виступав на міських, районних, обласних сценах Миргородщини, Черкащини, Кіровоградщини, Полтавщини. З честю «Славутяни» зустрічали шведську делегацію на Кременчуччині, уславляючи українсь-ку культуру на європейському рівні. Булат Т.Г. створила хоровий колектив «Журав-лина» на підприємстві УТОС м. Кременчук, котрий через декілька років здобув звання «народний». Булат Т. 14 років керувала народним ансамблем «Роси» Кременчуцького професійного ліцею ім. А. С. Макаренка. Посідала призові місця в обласному огляді-рейтингу фахівців культурно-дозвіллєвої роботи «Культпрацівник ХХI століття», в обласному огляді-конкурсі роботи фахівців культорганізаторів «Кращий культорганізатор року». Булат Т.Г. працює у галузі культури Кременчуччини більше 25 років. Другий рік поспіль - Дипломант III та IV обласного конкурсу – «Успішна Жінка Полтавщини» у номінації «Діяч культури і мистецтва». Вона є володарем почесних іменних конвертів, які знаходяться у краєзнавчому музеї (спецпогашення «Краса і велич Кременчука–видатні особистості»). Дипломант II та I ступеню обласних конкурсів «Культпрацівник XXI століття» та «Кращий кульорганізатор».

Нині - завідувачка відділення дозвілля Кременчуцького льотного коледжу ХНУВС, керівниця народного вокального гурту «Крила», який вона створила. «Крила» здобули звання «народного» під час війни (2022 р.). Гурт «Крила» та Тетяна Булат – постійні учасники всіх міських заходів, переможці багатьох міжнародних та всеукраїнських фестивалів мистецтв. 

За роки роботи з гуртом «Крила» Т.Г. Булат зуміла не тільки приумножити колектив, а й згуртувати, привити здобувачам освіти любов до української пісні, високо піднявши рівень патріотичної, національної вокальної культури. За освітою Т. Булат – хормейстер, тому багато працює над багатоголоссям в колективі. 

Мистецька мета Тетяни Григорівни – дати максимум навичок та вмінь з правильного дихання та чистого виконання мелодійної лінії пісні, тримання своєї партії у гармонічному строї при виконанні багатоголосся. Відкрити для них творчий світ, сповнений яскравих барв і незабутніх вражень.

Авторка збірки сценаріїв різних тематичних і театралізованих заходів, збірок віршів «Коріння роду», «Рядки, обпалені війною», збірки новел «Я - матусин ангел Михаїл…», редакторка, співавторка книги «Війна увірвалася в наші серця» : Літературні замальовки, поетичні рядки курсантів і студентів коледжу (Кременчуцький льотний коледж ХНУВ), співавторка і редакторка збірок «Крізь морок війни. Кременчук», «Крізь морок війни. Кременчук. Рік другий», «Герої Кременчуччини - Герої України».

За багаторічну працю Т. Г. Булат неодноразово нагороджувалася: Почесною грамотою Міністерства культури і туризму України, Почесними грамотами Полтавської ОДА, Почесними грамотами Полтавської обласної ради, грамотами Департаменту культури Полтавської ОДА, Почесними грамотами Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА, Почесними грамотами Кременчуцької РДА, Кременчуцької міської ради та багатьма іншими. 

Нагороди:

2023 - Почесний знак «За заслуги перед містом» (Кременчук)

2023 - медаль «За служіння мистецтву»

2023 - орден «За розбудову України»

Лавреатка ХХІІІ, ХХІV, XXV Загальнонаціонального конкурсу «Українська мова -мова єднання”.

Героїня книг:

В.Філоненко “Благословенна Богом і людьми”;

В.Шевченко-Василенко “Кожен художник спочатку був просто мрійником : Відома українська мисткиня декоративно-ужиткового мистецтва Тетяна Булат”.

ЗВАННЯ “НАРОДНОГО”!!!